دریافت سریع کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی به چه صورت است ؟ هزینه اخذ کد اقتصادی چقدر است ؟ مدارک و شرایط لازم برای دریافت سریع کد اقتصادی ؟ و هر سوال دیگر در رابطه با کد اقتصادی را در این بخش به صورت دقیق و کامل از ۰ تا ۱۰۰ شرح داده ایم . با ما همراه باشید تا اطلاعات ثبتی خود را تکمیل کنید .

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی برای انجام یک فعالیت تجاری ضروری می باشد. این کد یک کد ۱۲ رقمی می باشد که از جانب واحد عملیات سازمان امور مالیاتی به تمامی افراد حقیقی و حقوقی که به نوعی به فعالیت تجاری مشغول می باشند، اختصاص داده می شود. در واقع کد اقتصادی به منظور شناسایی واحد اقتصادی می باشد. به عبارت دیگر این کد ۱۲ رقمی به عنوان کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امورمالیاتی می باشد.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که به نوعی در عرصه تولید، توزیع، مونتاژ و صادرات و واردات فعالیت می کنند باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام کنند. برای این کار افراد باید ثبت نام کرده و یک پرونده مالیاتی تشکیل دهند. لازم به توضیح می باشد که اشخاص حقیقی برای اخذ کد اقتصادی باید پروانه کسب ارائه دهند و محل فعالیت خود را مشخص کنند.

دریافت کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی چه شرایطی لازم است؟

بعد از ثبت شرکت و اخذ کارت بازرگانی نوبت به اخذ کد اقتصادی می رسد. شرکت¬ها به مدت دوماه بعد از ثبت شرکت، برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی مهلت دارند. در غیر اینصورت در پایان سال مالی مجاز به عقد قرارداد یا ارائه اظهارنامه مالیاتی نخواهند بود.

دریافت کد اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات، عقد قرارداد با موسسات دولتی ضروری می باشد.

مزایای دریافت کد اقتصادی

 • باعث احراز هویت اشخاص در اداره مالیات می شود.
 • حقوق دولت تحت عنوان  مالیات پرداخت می شود.
 • روند بررسی دفاتر قانونی شرکت راحت تر و سریع تر می شود.
 • مانع از رقابت های ناسالم می شود.

نکته : شرکت های دارنده کد اقتصادی مشمول قوانین معاف از مالیات هستند.

چه افرادی باید برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنند؟

 • تمامی  شرکت هایی که در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع کالا ( هر کالایی ) و یا کارهای خدماتی فعالیت می کنند باید این کد را داشته باشند.
 • تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوزه های تولید، مونتاژ و توزیع کالا و یا در حوزه کارهای خدماتی فعالیت می کند و از مراجع مربوطه جواز کسب‌ و کارکسب کرده و محلی برای فعالیت تجاری خود دارند، باید نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام کنند.

حال این دو سوال مطرح می شود که در مجوز کسب و کار چیست؟ مکان فعالیت به چه مکانی گفته می شود؟

مجوز فعالیت چیست ؟

داشتن مجوز فعالیت برای اخذ کد اقتصادی، در واقع همان جواز کسب و کار یا هر جواز یا مجوز دیگری می باشد که برای انجام فعالیت تجاری از طرف سازمان مربوطه دریافت می شود. به عنوان مثال  برای انجام فعالیت مربوط به مرغداری باید جواز مرغداری از سازمان جهاد کشاورزی دریافت شود.

مکان فعالیت تجاری چه مکانی است؟

مکان فعالیت تجاری به واحد اداری یا مکانی گفته می شود که از طرف  شهرداری یا مراجع ذیصلاح  مربوطه به عنوان مکانی برای فعالیت اقتصادی تایید شود و بتوان در آن مکان  با مجوز یا بدون مجوز (برخی مشاغل نیاز به مجوز ندارند) فعالیت اقتصادی انجام داد. این مکان می تواند متعلق به شخصی باشد که فعالیت تجاری انجام می دهد یا ممکن است اجاره ای باشد.

توصیه ما به شما این است که جهت اخذ کد اقتصادی به یکی از موسسه های فعال در این زمینه مراجعه کرده و در اسرع وقت کد اقتصادی را دریافت کنید. شما می توانید سوالات خود را از کارشناسان این موسسه بپرسید.

جریمه مالیاتی مربوط به عدم دریافت کد اقتصادی چیست؟

امتناع شرکت برای اخذ کد اقتصادی جریمه هایی در پی خواهد داشت.

 • درصورتی که بار اولی باشد که شرکت این خطا را مرتکب می شود، جریمه تعلق گرفته به شرکت دو برابر سود حاصل از معاملات خواهد بود.
 • در صورتی که شرکت برای بار دوم مرتکب این خطا شود. مکان تجاری به مدت سه ماه پلمپ می شود. و در صورتی که برای بار سوم نیز این خطا تکرار شود، مدیران شرکت به مدت سه تا شش ماه به حبس محکوم می شوند.

دریافت سریع کد اقتصادی

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی جهت اخذ کد اقتصادی

 • این اشخاص باید دفترچه اشخاص حقوقی را از واحد های کپی اداره های مالیات تهیه کرده و تکمیل کنند. ارائه این دفترچه به همراه مهر شرکت ضروری می باشد.
 • استعلام از واحد مستغلات شهرتان به منظور تشکیل پرونده مالیات اجاره و ارائه آن  (استعلام از تشکیل پرونده اخذ می شود.) ضروری است.
 • ارائه اصل و کپی از مدارک شرکت ، اساسنامه ، شرکت نامه ، تقاضانامه شرکت های مسئولیت محدود ، اظهارنامه شرکتهای سهامی خاص و تقاضانامه موسسات، آگهی های ثبتی، پیش آگهی تغییرات و تاسیس  ضرورت دارد.
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه به همراه  کارت ملی کلیه صاحبان امضا مجاز و اعضا ( یا برابر اصل شده ) ضروری می باشد.
 • ارائه اصل و کپی تمامی روزنامه های تاسیس و روزنامه تغییرات ضروری می باشد.
 • ارائه گواهی امضا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی ( گواهی امضا باید دفترخانه اسناد رسمی گرفته شود) و به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر باشد.
 • در صورتی که یکی از افراد صاحب امضا مالک محل قانونی باشند، ارائه اصل و کپی سند مالکیت به همراه با بنچاق و گواهی پایان کار و عوارض شهرداری ضرور ی می باشد. در صورتی که مکان فعالیت اجاره ای باشد ارائه اجاره نامه بین مالک مکان و صاحب شرکت ، محل اقامت شرکت محضری یا اجاره نامه همراه با کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت ضرورت دارد.

نکته:  اجاره نامه معتبر جهت اخذ کد اقتصادی، باید به نام شرکت تنظیم شده باشد. و نه شخص دیگری.

 • ارائه ی اصل و کپی قبض آب ، برق و تلفن محل شرکت

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی برای دریافت کد اقتصادی

 • ارائه تمامی مدارک شناسایی
 • ارائه کپی پروانه کسب
 • تکمیل فرم اداری مربوط به مشخصات متقاضی و ارائه آن
 • ارائه سه قطعه عکس پرسنلی ۳*۲
 • ارائه گواهی پرداخت هزینه برای صدور کد نزد شعب بانک ملی
 • ارائه درخواست کتبی برای اخذ کد اقتصادی
 • ارائه کپی یا فیش کامپیوتری کارت اقتصادی متقاضی ( در صورتی که متقاضی قبلا کارت اقتصادی داشته باشد.)

گام به گام مراحل اخذ کد اقتصادی

اولین گام برای دریافت این کد ارائه  مدارک مورد نیاز به واحد مالیاتی می باشد.

•    بعد از ارائه مدارک ، کارشناسان واحد مالیاتی مدارک را ارزیابی می کنند و در صورت تایید، مدارک در واحد ثبت می شوند.
•    در گام بعدی مدارک تایید شده به اداره نظارت و پیگیری تحویل داده می شود. این اداره نیز اقدامات لازم را انجام داده و مدارک را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی تحویل می دهد و بعد از آنجا به اداره شماره اقتصادی فرستاده می شود.

در انتها اداره شماره اقتصادی ،بعد از اینکه ارزیابی¬ های لازم را انجام داد، کد اقتصادی را صادر می کند.

نکته قابل توجه : هرگونه تغییری در اطلاعات شخصی دارنده کد اقتصادی برای اعمال در کارت اقتصادی باید به مراجع مربوطه اطلاع داده شود.

هزینه دریافت سریع کد اقتصادی

هزینه دریافت سریع کد اقتصادی چقدر است ؟

هزینه دریافت کد اقتصادی در موسسات مختلف متفاوت می باشد. ولی به طور معمول در صورتی که مدارک تکمیل باشد، و سند اداری یا اجاره نامه هلوگرام دار اداری ارائه شود، هزینه حدود۶۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان می باشد. ممکن است این هزینه بیشتر نیز باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با هزینه دریافت کد اقتصادی با موسسه مربوطه تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *